edukacja podatkowa polski ład leasing wykup prywatny koniec

Umowa leasingu pojazdów samochodowych stała się na przestrzeni ostatnich lat częstym wyborem przedsiębiorców. Do tej pory, korzystając z leasingu operacyjnego, przedsiębiorca miał możliwość wykupić pojazd nie tylko na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale także na cele prywatne. Takie stanowisko zajmowały organy podatkowe.

Od 2022 roku, w związku z przedstawieniem założeń tzw. Polskiego Ładu, taki stan rzeczy ma ulec zmianie. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Leasing operacyjny a leasing finansowy

Pojęcie wykupu prywatnego związane jest jedynie z leasingiem operacyjnym. Dlaczego? Ponieważ przedsiębiorcy korzystający z leasingu finansowego stają się właścicielami pojazdu automatycznie po zapłaceniu ostatniej raty. Nie muszą dokonywać dodatkowej wpłaty, zatem nie ma tu mowy o „wykupie”.  Jednak sprawa wygląda inaczej w przypadku leasingu operacyjnego.  Po zapłaceniu rat umówionych rat to do przedsiębiorcy należy decyzja, czy chce dokonać wykupu. Najczęściej firmy leasingowe sprzedają auta za 1 % wartości pojazdu.

Wykup prywatny

Jeżeli zdecydujesz się na leasing operacyjny, dotychczasowe przepisy zezwalają na tzw. wykup prywatny. Oznacza to, że pomimo tego, że leasing jest zawarty z przedsiębiorcą (jednoosobową działalnością gospodarczą bądź wspólnikiem w spółce cywilnej), po wykupie przedsiębiorca nie musi wprowadzać pojazdu (środka trwałego) do działalności, tylko może wykupić jako „osoba fizyczna”.

Przepisy podatku dochodowego od osób fizycznych wskazują, że po upływie 6 miesięcy od nabycia rzecz ruchomej, możliwe jest odsprzedanie bez konieczności uiszczania 19 % podatku. Dlatego też, wykup prywatny stał się w ciągu ostatnich lat popularny, ponieważ dawał przedsiębiorcom możliwość zoptymalizowania opodatkowania.

Podkreślić również trzeba, że najczęściej pojazdem leasingowanym w działalności gospodarczej jest samochód osobowy, z którego przedsiębiorcy korzystają nie tylko w ramach prowadzonej firmy, ale także w celach prywatnych.

Polski Ład – koniec wykupu prywatnego

Analizując projekt ustawy dotyczący tzw. Polskiego Ładu można odnieść wrażenie, że ma on na celu zamknięcie wszelkich „otwartych furtek” dla zmniejszenia opodatkowania przez przedsiębiorców. Z jednej strony rządzący skupiają się na podniesieniu standardu życia najuboższych, jednak z drugiej strony dążą do wyeliminowania zjawiska optymalizacji podatkowej. Gdzie tylko pojawi się możliwość zmniejszenia obciążeń finansowych, tam zaraz pojawia się nowelizacja przepisów.

Tak też jest w przypadku wykupu prywatnego. Od 2022 roku wykupując pojazd leasingowany, przedsiębiorca będzie zobowiązany wykupić go „na firmę”. Z pewnością dla wielu osób takie rozwiązanie będzie niekorzystne ze względu na brak możliwości sprzedaży auta po upływie 6 miesięcy bez podatku, jednak są także pozytywy wykupu na firmę.

Zalety wykupu „na firmę”

Przede wszystkim, przy wykupie w ramach prowadzonej działalności, kwotę wykupu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Poza tym, występuje także możliwości odliczenia VAT od wykupu. W trakcie eksploatacji pojazdu, przedsiębiorca ma także możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z użytkowaniem samochodu (100 % – gdy pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności oraz 75 % – gdy pojazd jest wykorzystywany także w celach prywatnych).

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się zbyć taki pojazd wykupiony na firmę, kwota uzyskana ze sprzedaży będzie przychodem z działalności. Co więcej, jeżeli przy nabyciu występowało prawo do odliczenia VAT przy zakupie, konieczne będzie także naliczenie VAT przy zbyciu.