edukacja podatkowa hazard podatki

Nie tylko prowadzenie działalności w zakresie gier hazardowych wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od gier. Jeżeli jesteś uczestnikiem gry w pokera, również na Tobie spoczywa obowiązek podatkowy.

Art. 71 ustawy  o grach hazardowych

„Podatnikiem podatku od gier jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, która urządza gry hazardowe na podstawie udzielonej koncesji lub udzielonego zezwolenia, z wyłączeniem loterii promocyjnych, podmiot urządzający gry objęte monopolem państwa oraz uczestnik turnieju gry w pokera organizowanego przez podmiot posiadający koncesję na prowadzenie kasyna gry”.  

Co podlega opodatkowaniu?

  1. Urządzanie gier hazardowych, z wyłączeniem urządzania loterii promocyjnych, loterii fantowych i gry bingo fantowe, oraz urządzania pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera;
  2. Udział w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera.

Gry losowe to gry, w tym urządzane przez sieć Internet, o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku.

Są to: gry liczbowe, loterie pieniężne, gra telebingo, gry cylindryczne, gry w kości, gra bingo pieniężne, gra bingo fantowe, loterie fantowe, loterie promocyjne, loterie audioteksowe.

Obowiązek podatkowy powstaje z dniem rozpoczęcia urządzania gier hazardowych. W pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przystąpienia do turnieju.

Jeżeli jednak nie można określić dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy, za dzień jego powstania uznaje się dzień, w którym uprawniony organ podatkowy stwierdził urządzanie gier lub wykonywanie czynności opodatkowanych.

Stawki podatku od gier:

Stawki podatku od gier są zróżnicowane i w zależności od rodzaju gry wynoszą:

  1. Loteria fantowa i gra bingo fantowe – 10 %
  2. Loteria pieniężna – 15 %
  3. Gra liczbowa – 20 %
  4. Gra bingo pieniężne, telebingo, loteria audiotekstowa, poker rozgrywany w formie turnieju gry pokera – 25 %
  5. Gra na automacie, gra cylindryczna, gra w kości, gra w karty, z wyłączeniem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – 50 %
  6. Zakłady wzajemne na sportowe współzawodnictwo zwierząt – 2,5 %
  7. Zakłady wzajemne inne niż w pkt 6 – 12 %

Podstawa opodatkowania

Przepisy ustawy o grach hazardowych wskazują podstawę opodatkowania dla poszczególnych rodzajów gier hazardowych. Co ciekawe, niekiedy podstawę opodatkowania stanowi łączna suma wpływów, a niekiedy kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych.

Art. 73 ust. 1 ustawy o grach hazardowych
„Podstawę opodatkowania podatkiem od gier stanowi:

1) w loterii pieniężnej, loterii fantowej i grze telebingo – suma wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów lub innych dowodów udziału w grze;

2) w loterii audioteksowej – przychód, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, organizatora loterii audioteksowej uzyskany z tej loterii;

3) w grze liczbowej – suma wpłaconych stawek;

4) w zakładach wzajemnych – suma wpłaconych stawek;

5) w grze bingo pieniężne – wartość nominalna kartonów do gry zakupionych przez podmiot urządzający grę;

6) w grze bingo fantowe – wartość nominalna kartonów użytych do gry;

7) w grze cylindrycznej, grze w kości i grze w karty, z wyjątkiem pokera rozgrywanego w formie turnieju gry pokera – kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wypłaconych wygranych;

8) w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera – kwota wygranej pomniejszona o kwotę wpisowego za udział w turnieju;

9) w grze na automacie – kwota stanowiąca różnicę między sumą wpłaconych stawek a sumą wygranych uzyskanych przez uczestników gier”.

Obowiązki podatników i płatników

Podatnicy, z wyłączeniem podatników w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera, są zobowiązani, bez wezwania, do:

  1. składania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych dla podatku od gier;
  2. obliczania oraz wpłacania podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego

– za okresy miesięczne, w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.

Natomiast podmiot urządzający turniej gry pokera jest obowiązany jako płatnik do:

  1. złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklaracji podatkowych dla podatku od gier;
  2. obliczania, pobierania oraz wpłacania podatku od gier na rachunek właściwego urzędu skarbowego

– dla podatku od gier w pokerze rozgrywanym w formie turnieju gry pokera, za okresy miesięczne, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie.

Wpływy z podatku od gier:

2017 – 1,7 mld zł

2018 – 1,9 mld zł

2019 – 2,4 mld zł

2020 – 2,5 mld zł

Liczba legalnych kasyn w Polsce – 43 (dane na 2018 r.)