Edukacja podatkowa podatki prawo zmiany nowelizacja przedsiębiorca

Polska jest krajem, w którym przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w rozwoju gospodarczym. Aby zachęcić do inwestycji, tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększenia konkurencyjności, ważne jest ciągłe ulepszanie ram prawnych dla przedsiębiorstw. Przed wyborami, politycy często zgłaszają różne propozycje zmian w prawie, które mogą wpłynąć na warunki prowadzenia działalności gospodarczej. W tym artykule przedstawiamy kilka potencjalnych zmian, które mogą zostać wprowadzone dla przedsiębiorców w Polsce jeszcze przed nadchodzącymi wyborami.

Zmiany w mały ZUS plus

Omawiane zmiany związane są z faktem, że do Sejmu wpłynął w ostatnim czasie projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych. Pierwsza z planowanych zmian dotyczy tzw. małego ZUS plus. Jest to rozwiązanie, które weszło w życie wraz z dniem 1 lutego 2020 roku i polega na obniżonych składkach na ubezpieczenie społeczne (nie obejmuje natomiast składki zdrowotnej). Przedsiębiorca może z niego korzystać m.in. gdy jego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 000 zł.

W związku z powyższym, w planach na bieżący rok znajduje się usunięcie ograniczeń czasowych w zastosowaniu Małego ZUS Plus. Parlamentarzyści mają bowiem zamiar wyeliminować przepis, który pozwala na preferencyjne opłacanie składek na ZUS tylko przez 36 miesięcy kalendarzowych w ciągu ostatnich 60 miesięcy. Projekt nowej ustawy ma zostać wdrożony 14 dni po jego oficjalnym ogłoszeniu.

Nowelizacja polegałaby na zmianie ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych – poprzez uchylenie w art. 18c w ust. 11 punktu 6. Po tej zmianie wiele osób prowadzących nieduże działalności mogłoby dalej opłacać niższe składki bez limitu czasowego. Obecnie bowiem wiele osób z uwagi na wysokie składki decyduje się wcale nie otwierać działalności albo likwiduje ją po 36 miesiącach.

Nowelizacje w zakresie składki zdrowotnej

Kolejne ze zmian mają dotyczyć składki zdrowotnej. Obecnie przedsiębiorcy zobowiązani są do opłacania składki zdrowotnej w kwocie 9% od dochodów z poprzedniego miesiąca. Wynika to ze zmian, które wprowadził tzw. Polski Ład do polskiego porządku prawnego. Minimalna składka zdrowotna w 2023 roku, za każdy miesiąc roku składkowego od 1 lutego 2023 roku do 31 stycznia 2024 roku, wynosi 314,10 zł.

W zakresie składki zdrowotnej Ministerstwo Zdrowia planuje ściśle powiązać podstawę składki zdrowotnej z jednym z parametrów podatkowych obliczanych w ramach PIT. Oznacza to, że ustawodawca zamierza odstąpić od opodatkowania dochodu i zamiast tego zastosować opodatkowanie na podstawie przychodu. Nowe przepisy mają dotyczyć różnych grup podatników, takich jak ci płacący PIT na zasadach ogólnych, podatek liniowy, ryczałtowcy, tzw. kartowicze oraz pracownicy. Zaplanowane zmiany mają zostać wprowadzone w systemie od 1 stycznia 2025 roku.

Działalność nierejestrowana – jakie zmiany jeszcze w 2023 roku?

Trzecia z planowanych zmian dotyczy działalności nierejestrowanej, zwanej także działalnością nieewidencjonowaną. Nierejestrowana działalność gospodarcza to drobna aktywność zarobkowa, którą osoby fizyczne mogą wykonywać bez rejestracji firmy. Często pozwala na przetestowanie danego biznesu. Z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku odprowadzania jakichkolwiek składek ZUS, zarówno społecznych czy zdrowotnych. Nie podlega bowiem obowiązkowi rejestracyjnemu. Zasadą jest obecnie, że możesz prowadzić działalność nierejestrową jeżeli miesięczne przychody z twojej działalności nie przekroczą 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.

Limit ten uległ zmianie od 1 lipca 2023 roku (wcześniej było to 50%), a mimo to ustawodawca już planuje kolejne zmiany w tym zakresie. Według projektu, planowane jest wprowadzenie rocznej kwoty przychodu, zamiast dotychczasowej miesięcznej, jako limitu do prowadzenia tego rodzaju działalności. Po planowanych zmianach, zamiast obliczania według obowiązującej aktualnie miesięcznej kwoty wynoszącej 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, jako odnośnik zaproponowano roczną kwotę wynoszącą 9-krotność kwoty minimalnego wynagrodzenia. Czas oczekiwania, który należy zachować między zakończeniem prowadzenia “zwykłej” działalności a podjęciem działalności nierejestrowanej, ma zaś zostać skrócony z 60 do 24 miesięcy.

 

Potrzebujesz pomocy doradcy podatkowego? Skontaktuj się ze mną!

Doradca podatkowy Katarzyna Zimolzak

Mail: kontakt@edukacjapodatkowa.info.pl

Tel.: +48 783 686 107