Edukacja podatkowa składka zdrowotna karta podatkowa Polski Ład

Zainteresowanie opublikowanym przez partię rządzącą projektem ustawy, wprowadzającym tzw. „Polski Ład” wciąż rośnie. Prawnicy, doradcy podatkowi i księgowi spędzili ostatnie dnie na analizie prawie 240 stron projektu, który w sposób radykalny ma zmienić dotychczasowe zasady opodatkowania.

Dzisiaj skupimy się na karcie podatkowej – coraz częściej pojawią się nagłówki, zgodnie z którymi Polski Ład wyeliminuje z systemu podatkowego ten sposób rozliczania. Czy to prawda? Po części tak, ale o tym w dalszej części.

Zalety karty podatkowej

Karta podatkowa została wprowadzona ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i jest w założeniu przeznaczona dla najmniejszych przedsiębiorców. Ustawa przewiduje, że podatek w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność m.in. usługową w zakresie handlu detalicznego (żywnością, napojami), gastronomiczną, w zakresie usług transportowych, rozrywkowych. Co ważne, karta podatkowa jest przeznaczona także dla przedstawicieli wolnych zawodów polegających na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia, w konsekwencji czego również lekarze mają możliwość skorzystania z tej formy.

Jakie są zalety rozliczania w formie karty podatkowej?

  1. brak obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych, składania zeznań podatkowych i deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu, czy też wpłacania zaliczek na podatek dochodowy,
  2. kwota podatku jest stała – niezależnie od osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów,
  3. brak podatku za okres zawieszenia działalności,
  4. możliwość odliczenia od podatku składki zdrowotnej.

Pomimo wielu zalet, karta podatkowa w pewnych sytuacjach może być niekorzystna, ponieważ:

  1. podatek należy zapłacić także wtedy, gdy nie uzyskamy żadnych przychodów,
  2. rozliczając się kartą podatkową tracimy do rozliczenia się wspólnie z małżonkiem,
  3. nie możemy skorzystać z ulg podatkowych przewidzianych prawem.

Wybór karty podatkowej może być także niekiedy dobrym sposobem na optymalizację podatkową. W szczególności, gdy podatnik prowadzący działalność na małą skalę planuje w następnym roku podatkowym zwiększyć zasięg działalności i w związku z tym uzyskiwać wyższe przychody. Wówczas, wybierając kartę podatkową, która jest obliczana na podstawie przychodów z zeszłego roku, podatnik może zoptymalizować swoje obciążenia podatkowe.

Polski Ład

Projekt ustawy wprowadzający Polski Ład reformuje w sposób znaczący rozliczenia według skali podatkowej, podatku liniowego, a także ryczałtu. Nie oznacza to jednak, że karta podatkowa pozostanie w stanie nienaruszonym, bowiem również dla tej formy przygotowano istotne zmiany.

Składka zdrowotna

Zgodnie z zapowiedziami, składka zdrowotna od 2022 roku ma wynosić 9 % dochodu. Proponowana zmiana wywołała wiele kontrowersji, ponieważ dla wielu przedsiębiorców takie rozwiązanie oznacza zmniejszenie ich zarobków nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przykład:

Pan Jan Kowalski jest programistą i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Miesięczne przychody pana Jana K. wynoszą około 55 tysięcy złotych, natomiast koszty uzyskania przychodu – 5 tysięcy złotych . Pan Jak rozlicza się według podatku liniowego.

Do tej pory Pan Jan obowiązany był odprowadzać zaliczkę na podatek dochodowy miesięczne w wysokości około 9,2 tysiąca złotych.  Dodatkowo, Pan Jan odprowadza składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w wysokości 1457 złotych. Składka zdrowotna wynosi 382 złotych.

Po zmianie przepisów, Pan Jan będzie zobowiązany do zapłaty składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości około 4500 złotych miesięcznie. Ponadto, Pan Jan nie będzie mógł odliczyć składki zdrowotnej od podatku.

Pojawia się jednak pytanie, co będzie podstawą składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób rozliczających się w formie karty podatkowej? Według projektu ustawy, podatnicy rozliczający się kartą podatkową będą płacić składkę w wysokości 9 % od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

 Czy to koniec karty podatkowej?

Zmiana obliczenia składki zdrowotnej dla kartowiczów nie jest jedyną zmianą przewidzianą w projekcie ustawy. Reforma zakłada, że od 2022 roku nastąpi likwidacja karty podatkowej dla podmiotów, którzy chcieliby wybrać tę formę opodatkowania od przyszłego roku. Zatem ani nowe firmy ani przedsiębiorcy rozliczający się w tym roku w innej formie, nie będą mieli możliwości skorzystania z karty podatkowej.