edukacja podatkowa blog podatki doradca podatkowy online

Działalność nieewidencjonowana (inaczej nierejestrowana) jest stosunkowo nowym pojęciem w prawie, ponieważ weszła w życie wraz z Konstytucją Biznesu, czyli w 2018 roku.

Definicja legalna działalności nierejestrowanej została uregulowana w ustawie Prawo przedsiębiorców wskazując, że:

Działalność nierejestrowana to taka:

1) z której przychód należny (kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont) nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia,

2) która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Widzimy zatem, że muszą zostać spełnione dwie przesłanki:

  • przychód w żadnym miesiącu nie przekracza kwoty 50 % minimalnego wynagrodzenia oraz
  • osoba w ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2800 złotych, co oznacza, że jeżeli chcemy prowadzić działalność nieewidencjonowaną to w żadnym miesiącu w 2021 roku przychód nie może przekroczyć 1400 złotych.

Jeżeli przychód należny z działalności nierejestrowanej przekroczy w danym miesiącu wysokość 50 % kwoty minimalnego wynagrodzenia, działalność ta stanie się działalnością gospodarczą, począwszy od dnia, w którym nastąpiło przekroczenie limitu. Wówczas, w ciągu 7 dni należy złożyć do CEIDG wniosek rejestracyjny.

Należy podkreślić, że działalność nierejestrowana nie ma zastosowania do działalności wykonywanej w ramach umowy spółki cywilnej. Dodatkowo z tego rozwiązania nie mogą korzystać typy działalności wymagających koncesji, licencji czy pozwolenia.

Dużą zaletą jest to, że z tytułu prowadzenia działalności nierejestrowanej nie ma obowiązku odprowadzania jakichkolwiek składek ZUS, zarówno składek na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej nie zwalnia jednak z obowiązku odprowadzania podatku dochodowego. Można skorzystać jednak z ulg i odliczeń przewidzianych przez prawo podatkowe. Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić wyłącznie osoby fizyczne.

Co jednak z podatkiem VAT? Jeżeli osoba fizyczna prowadząca działalność nierejestrowaną będzie sprzedawać towary lub usługi, na które nie przysługuje zwolnienie, będzie obowiązana rozliczyć się z podatku VAT.

Zwolnienie z VAT nie obowiązuje jeżeli:

1) Sprzedajesz metale szlachetne, wyroby jubilerskie lub inne towary wymienione w załączniku nr 12 ustawy o VAT, towary opodatkowane podatkiem akcyzowym z wyjątkiem energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych i samochodów osobowych, w niektórych przypadkach budynki, budowle lub ich części, tereny budowlane, nowe środki transportu;

2) świadczysz usługi prawnicze, w zakresie doradztwa, jubilerskie,

3) nie posiadasz siedziby działalności gospodarczej w Polsce.