Obrót kryptowalutami od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Obecnie, najdroższą walutą wirtualną jest Bitcoin, którego wartość na dzień dzisiejszy wynosi ok. 70 tysięcy złotych. Pojawia się jednak pytanie: jak prawidłowo rozliczyć transakcje z udziałem kryptowalut?
Od 1 stycznia 2019 roku uległy zmianie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz przepisy ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Nowelizacja spowodowała istotne zmiany w zakresie rozliczania kryptowalut. Od tej daty, zyski ze sprzedaży walut kryptograficznych zostały zaliczone do zysków kapitałowych, niezależnie od tego czy zostały osiągnięte w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wcześniej kryptowaluty były zaliczane do kategorii dochodów z innych praw majątkowych.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, opodatkowaniu podlega zbycie waluty wirtualnej. Jednocześnie, przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.
Upraszczając powyższe, jeżeli zakupisz kryptowalutę (np. Bitcoina), a następnie wymienisz ją na inną walutę ( Litecoina), to nie zapłacisz podatku. Jeżeli jednak zakupisz Bitcoina, a następnie wymienisz go na walutę tradycyjną FIAT (np. Euro) – wówczas będziesz zobowiązany do zapłaty podatku.
Ile wynosi stawka podatku przy zbyciu kryptowaluty?
Ustawodawca wskazuje, że wszystkie przychody osiągnięte z tytułu obrotu kryptowalut należy kwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, które są opodatkowane stawką podatku dochodowego w wysokości 19 % podstawy opodatkowania (niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu).
Podstawa opodatkowania = przychód – koszty uzyskania przychodu.
Przykładowo: zakupisz Ethereum (ETH) za 10 tysięcy złotych. Po miesiącu, wartość posiadanego przez Ciebie ETH wzrosła do 12 tysięcy i postanowisz wymienić ETH na PLN.
Podstawa opodatkowania wyniesie 2 tysiące: 12 tysięcy (przychód) – 10 tysięcy (koszty uzyskania przychodu).
Co można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Od przychodu ze sprzedaży kryptowalut można odliczyć co do zasady wyłącznie koszty bezpośrednie, czyli:
1) koszty nabycia kryptowaluty (koszt nabycia, prowizji). Nie będą kosztem bezpośrednim np. odsetki od prowizji na kredyt na nabycie czy koszt sprzętu do kopania,
2) koszty zbycia kryptowaluty – tutaj związek nie musi być bezpośredni.
Kiedy i jak rozliczyć przychód ze sprzedaży krytpowalut?
Podatnik dokonujący obrotu walutami wirtualnymi powinien złożyć deklarację PIT-38 w terminie do 30 kwietnia 2020 roku.
Podatnik nie musi płacić zaliczek w trakcie roku. Jeżeli dokonujesz zbycia kilku różnych kryptowalut, możesz złożyć tylko jedną deklarację PIT-38, w której zawrzesz wszystkie wymagane transakcje.